Dlaczego powinniśmy pić świeżo wyciskane soki? Część pierwsza

Wyciskane soki owocowe i warzywne stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Wiąże się to z faktem, iż stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że zdrowy sposób odżywiania się wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Z pewnością do popularyzacji konsumpcji świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych przyczyniła się także dostępność urządzeń do ich przygotowania. Na półkach sklepowych królują już nie tylko sokowirówki, ale także wyciskarki do cytrusów i do owoców. Jeżeli masz wątpliwości, czy warto pić soki owocowe i warzywne, przeczytaj ten artykuł.  (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)

Jakie są zalety picia wyciskanych soków?

Świeżo wyciśnięty sok może uzupełnić naszą codzienną dietę. Proces wyciskania soku polega na oddzieleniu go od miąższu warzyw i owoców. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze znacznie szybciej są trawione przez układ pokarmowy, proces przedostawania się ich do krwiobiegu, a stamtąd do wszystkich komórek naszego organizmu także zostaje przyspieszony. W krótkim czasie nie jesteśmy w stanie zjeść kilograma, czy dwóch nawet najbardziej smacznych owoców. Ale szklankę soku przygotowanego z takiej ilości surowych owoców lub warzyw wypijemy bez najmniejszych problemów.

Pijąc świeżo wyciśnięte soki spożyjemy więc w gruncie rzeczy większą porcję warzyw i owoców. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędną do prawidłowego funkcjonowania ilość witamin, składników mineralnych i enzymów. W ten sposób nie tylko wzmocnimy swoje siły witalne, ale przede wszystkim wzmocnimy swój system odpornościowy, dzięki czemu łatwiej będziemy się opierać różnego rodzaju bakteriom i wirusom.

Jaki soki można pić w dowolnych ilościach?

Wiele osób jest zdania, że świeżo wyciśnięte soki wcale nie są zdrowe ponieważ zawierają duże ilości cukru i są pozbawione błonnika. Jest to prawda, dlatego zwróćmy uwagę, z jakich owoców przygotowujemy sok. Z pewnością niekoniecznie zdrowy jest sok wyciskany z pomarańczy, on rzeczywiście zawiera mnóstwo cukru. Ten sok powinno się więc pić w ograniczonych ilościach, za to spożywać całe owoce.

W ten sposób dostarczymy organizmowi nie tylko witamin, ale także błonnika. Na pewno jednak nawet sok z pomarańczy uzyskany w domu jest zdrowszy od soków z kartoników.