Wyciskarki do soków jednoślimakowe. Cz I.

Co odróżnia wyciskarkę do soków od sokowirówki?

To pytanie zadaje bardzo dużo osób, zatem dziś przybliżymy ten temat. Podstawową cechą różniącą te dwa sprzęty AGD, jest sposób przetwarzania produktów i uzyskiwania soków.

Sokowirówka wyciska sok wykorzystując siłę odśrodkową i tutaj bardzo ważne są sita, natomiast w wyciskarkach wykorzystuje się siłę miażdżenia poprzez wałek ślimakowy. Wałek ślimakowy jest bardzo wytrzymały i pozwala na uzyskanie soku nawet z bardzo twardych warzyw.  (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)

Wyciskarki w przeciwieństwie do sokowirówek to urządzenia wolnoobrotowe, a ilość obrotów na minutę to od 70 do 200, przy czym w sokowirówkach ta ilość sięga 6000 do 12 000. W sokowirówkach w czasie pracy sok napowietrza się, nagrzewa, przez co traci wiele cennych witamin i minerałów. Natomiast w wyciskarce mamy możliwość wolniejszej, ale równie skutecznej pracy urządzenia, gdzie sok uzyskiwany jest powoli, nie nagrzewa się, więc jego wartości odżywcze są znacznie większe.

Wyciskarki to kilka etapów, gdzie każdy ma swoje znaczenie i wzajemnie się uzupełnia. Najpierw miażdży się składniki do soków, następne wyciska się sok z miąższu, a na końcu sok jest przeciskany przez specjalne sito, które reguluje jego gęstość. Większość pulpy jest usuwana do specjalnego pojemnika, a sok jest kierowany do misy. Sok z wyciskarki jest gęściejszy i mniej klarowny, ale to sprawia że zawiera więcej witamin, minerałów i enzymów, które w soku z sokowirówki często są utracone.

Sok z wyciskarki można także dłużej przechowywać w lodówce, nawet do 2-3 dni, równocześnie zachowując jego świeżość. Producenci wyciskarek postarali się tez o to, aby posiadały one dodatkowe funkcje przydatne w kuchni. W wielu modelach możemy postarać się o przygotowania posiłków dla niemowląt i dzieci, oprócz tego można uzyskać sorbety, musy, masło orzechowe, przeciery, koktajle, lody i wiele innych potraw. Niektóre modele wyciskarek potrafią także zmielić kawę, pieprz, zboża czy zioła, w zależności co jest nam potrzebne.

Jest to zatem całkiem przydatny sprzęt AGD, z wieloma możliwościami przydatnymi w codziennych zajęciach w kuchni. Nowoczesne wyciskarki mają designerski wygląd i ich wygląd sprawia, że stają się ciekawą ozdobą w kuchni. Dzielą się na poziome i pionowe, oba rozwiązania są bardzo wydajne i godne polecenia, jednak wyciskarki pionowe zajmują mniej miejsca na blacie kuchennym.