Wyciskarki do soków jednoślimakowe. Cz II.

Wyciskarki poziome wykorzystują działanie wałka ślimakowego, a prędkość ich obrotów nie przekracza 120 obrotów na minutę. Nie można ich używać dłużej niż pól godziny i nie nadają się do użytku komercyjnego, ale jakość uzyskanego soku jest bardzo wysoka. Praca silnika jest niezmiernie cicha, mają wiele funkcji dodatkowych i spełniają wszystkie cechy dobrych wyciskarek.  (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)

Wyciskarki pionowe odrobinę przypominają wyglądem sokowirówki. Ich największa zaletą jest to, że zajmują mało miejsca na blacie kuchennym, a jest to możliwe poprzez zainstalowanie wałka ślimakowego w pionie. W wyciskarkach poziomych niekiedy ciężko jest przepchać składniki przez otwór wsadowy, natomiast w wyciskarce pionowej ten problem jest niemal całkowicie wyeliminowany. Tutaj składnik sam wpada do środka poprzez oddziaływanie grawitacji, a do tego budowa pionowa umożliwia wbudowanie większego otworu wsadowego, co także poprawia jakość pracy wyciskarki.

Odnośnie jakości soku nie różni się on w zasadzie niczym w porównaniu do soków z wyciskarek poziomych, jedyne co można zauważyć, to tylko to, że w wyciskarce pionowej wytwarza się sok szybciej. Jeśli chodzi o ilość wytworzonego soku z danej ilości składników, jest dokładnie taka sama, więc wydajnością nie różnią się wcale. To co zachęca do wyboru wyciskarki pionowej to ilość funkcji dodatkowych. Miedzy innymi jest to łatwość czyszczenia, ze względu na funkcję czyszczenia na biegu wstecznym, czyli błyskawicznego przepłukania całego środka wyciskarki.

Ułatwia to oddzielenie smaków soków, których nie chcemy ze sobą łączyć. Całe mycie pionowego modelu nie jest niestety już takie łatwe, ponieważ taki model posiada więcej miejsc, gdzie może wcisnąć się pulpa i trudniej ją wydobyć, co utrudnia niekiedy mycie. Wyciskarka pionowa nie ma także opcji mielenia, wytworzenia makaronu czy homogenizacji produktów, co jest dla wielu osób przeszkodą. Wyciskarki poziome mogą zastąpić kilka urządzeń równocześnie, natomiast pionowe pomogą tylko w uzyskaniu soku.

Porównując czas wykonania soku to jest on dłuższy w przypadku wyciskarek pionowych, wymaga od nas większego wysiłku oraz poświęconego czasu. Zdarza się, że wyciskarki pionowe nie przygotują idealnie soku z roślin liściastych i ziół, ze względu na słabsze oddziaływanie wałka ślimakowego.